Program stypendialny Rezonatory – Edycja 2025

O programie

Celem projektu Rezonatory jest stworzenie unikalnego programu stażowego dla utalentowanych studentów i studentek polskich kierunków związanych z optyką i fotoniką. Stażyści, wyłonieni w otwartym konkursie, otrzymają stypendia umożliwiające pokrycie kosztów zmiany miejsca zamieszkania na czas trwania stażu. Równolegle studenci biorący udział w projekcie zostaną objęci programem specjalistycznych szkoleń mających na celu podniesienie ich kompetencji miękkich. 

duotone-mode
duotone-4

Edycja 2025

W tegorocznej edycji Stypendyści mogli wybrać propozycje projektu stażowego zaproponowane przez Opiekunów z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki. Decyzją Zarządu Fundacji Candela, w edycji 2025 Programu Rezonatory zostanie przyznanych do 6 stypendiów.

Kto może zostać Stypendystą?

Studenci i studentki kierunków związanych z optyką i fotoniką. Warunkiem koniecznym wzięcia udziału w programie jest odbycie stażu w innym mieście niż miasto, w którym dana osoba obecnie studiuje. W edycji 2025 staże organizowane są w Warszawie, Toruniu oraz we Wrocławiu.

duotone-5


O Edycji 2025

 

Opiekunowie Stażu

Opiekunowie: dr Michał Karpiński i mgr Jerzy Szuniewicz

Jednostka Organizująca Staż: Uniwersytet Warszawski
Miasto: Warszawa

Proponowany temat stażu:

światłowodowe siatki Bragga, światłowody optyczne, modelowanie i/lub wytwarzanie oraz charakteryzacja światłowodowych siatek Bragga, pomiary pojedynczych fotonów z rozdzielczością widmową. Możliwe też inne tematy związane z naszymi pracami w photon.fuw.edu.pl .
 

Więcej informacji:
photon.fuw.edu.pl

Opiekunowie: dr hab inż. Grzegorz Soboń i mgr inż. Mikołaj Krakowski 

Jednostka Organizująca Staż: Politechnika Wrocławska
Miasto: Wrocław

Proponowany temat stażu:
Badania naszej grupy koncentrują się na laserach emitujących ultrakrótkie impulsy światła (o czasie trwania rzędu femtosekund), na bazie światłowodów. W szczególności obejmują metody generacji ultrakrótkich impulsów, badania nieliniowych efektów w światłowodach, zastosowania laserów femtosekundowych. Stażysta będzie zaangażowany w nowy projekt dotyczący połączenia uczenia maszynowego i algorytmów sztucznej inteligencji z laserami femtosekundowymi. Celem jest zaimplementowanie i przetestowanie wybranych algorytmów AI w różnych zadaniach optymalizacyjnych, prowadzących do wygenerowania jak najkrótszego impulsu z lasera femtosekundowego. Zadania obejmują zestawienie eksperymentu laboratoryjnego (lasera z programowalnym procesorem optycznym), implementację wybranego algorytmu AI (np. w języku Python) i przeprowadzenie pomiarów.

 

Więcej informacji:
Grzegorz Soboń – profil w serwisie LinkedIn

Strona grupy badawczej

Opiekunowie: dr inż. Wojciech Krauze i mgr inż. Martyna Mazur

Jednostka Organizująca Staż: Politechnika Warszawska
Miasto: Warszawa

Proponowany temat stażu:
Projekty będą koncentrować się na wykorzystaniu jednej z dwóch technik. Pierwszą z nich jest OCT (optyczna tomografia koherencyjna). OCT to metoda wykorzystywana przede wszystkim w gabinetach okulistycznych do wczesnej diagnostyki chorób oczu. W naszej grupie wykorzystujemy OCT w trybie mikroskopii – służy do oceny wewnętrznej struktury próbek biologicznych (komórek, tkanek, organoidów itp.) oraz próbek technicznych (struktur wielowarstwowych). Drugą techniką jest HT (tomografia holograficzna), która umożliwia pomiar komórki biologicznej i zwraca jej obraz 3D z wartościami współczynnika załamania światła. Obie metody są bezznacznikowe – nie wymagają znakowania fluorescencyjnego, co pozwala na zaawansowane badania biologiczne.

Więcej informacji:

Strona grupy badawczej

Wojciech Krauze – profil w serwisie BlueSky

Wojciech Krauze – profil w serwisie Google Scholar

Opiekunowie: dr inż. Dorota Stachowiak i mgr inż. Szymon Matczak

Jednostka Organizująca Staż: Politechnika Wrocławska
Miasto: Wrocław

Proponowany temat stażu:
Staż dotyczy zaawansowanych technologii światłowodowych. Stażysta będzie miał szansę pracować nad tworzeniem specjalnych komponentów, które są niezbędne do budowy nowoczesnych układów fotonicznych. Wykorzystując nowoczesne urządzenia, nauczy się precyzyjnie obrabiać delikatne włókna światłowodowe, tworząc z nich unikalne komponenty. Głównym zadaniem będzie opanowanie sztuki pracy z zaawansowanym sprzętem do obróbki światłowodów. Stażysta nauczy się spawać, przewężać i kształtować te włókna, tworząc niestandardowe komponenty, które będą dopasowane do konkretnych zastosowań. Dzięki temu zdobędzie praktyczne umiejętności, które są wysoko cenione na rynku pracy. Każdy wytworzony komponent będzie dokładnie testowany, aby upewnić się, że spełnia najwyższe standardy jakości. Podczas stażu stażysta zdobędzie wiedzę na temat nowoczesnych technologii laserów światłowodowych oraz nowoczesnych metod wytwarzania komponentów światłowodowych. Pozna zasady działania zaawansowanych urządzeń i nauczy się, jak wykorzystywać je w praktyce.

Więcej informacji:
Strona grupy badawczej

Dorota Stachowiak – profil w serwisie Google Scholar

Dorota Stachowiak – notatka prasowa o realizowanym projekcie

 

Opiekunowie: dr inż. Marta Mikuła-Zdańkowska i dr inż. Sławomir Tomczewski

Jednostka Organizująca Staż: Międzynarodowe Centrum Badań Oka
Miasto: Warszawa

Proponowany temat stażu:
Wczesna detekcja chorób oczy, jak i możliwość dokładnego śledzenia przebiegu terapii stanowią bardzo istotny element w zapobieganiu przedwczesnej utracie wzroku. W ICTER prowadzimy prace nad rozwojem przestrzenno-czasowej tomografii optycznej (STOC-T). Jest to zaawansowana metoda obrazowania, która wykorzystuje światło w bliskiej podczerwieni do tworzenia szczegółowych, trójwymiarowych obrazów wnętrza oka, w szczególności siatkówki. Dzięki wykorzystaniu interferencji, technika ta umożliwia uzyskanie obrazów o wyjątkowo wysokiej rozdzielczości, pozwalających na dokładne odwzorowanie drobnych struktur oka. Jedną z kluczowych zalet STOC-T jest bardzo szybka rejestracja danych – trójwymiarowy obraz siatkówki można uzyskać w czasie zaledwie kilku milisekund. Taka szybkość akwizycji umożliwia także badanie odpowiedzi fotoreceptorów oka na światło z niezwykłą precyzją, co leży u podstaw optoretinografii (ORG). ORG daje możliwość wczesnej obserwacji braków w funkcji fotoreceptorów i pozwala na detekcję zmian chorobowych nawet zanim staną się one widoczne w obrazach strukturalnych. Proponowany projekt stażu będzie poświęcony rozwijaniu i wdrażaniu wspomnianych metod. Student będzie miał okazję zdobyć praktyczne doświadczenie w stosowaniu nowoczesnych technik obrazowania siatkówki oka oraz w analizie danych uzyskanych za pomocą STOC-T i ORG. Staż obejmie również naukę przetwarzania i interpretacji danych w kontekście biologii siatkówki oraz technik zaawansowanej analizy obrazów. Ten staż stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z interdyscyplinarnymi metodami na styku optyki, biologii i analizy danych.

Więcej informacji:
Strona internetowa ICTER – Międzynarodowego Centrum Badań Oka

Notatka prasowa o technice STOC-T

Notatka prasowa o optoretinografii

Opiekunowie: dr inż. Maciej Kowalczyk & dr hab. inż. Jarosław Sotor

Jednostka Organizująca Staż: Politechnika Wrocławska
Miasto: Wrocław

Proponowany temat stażu:
W naszej grupie badawczej bawimy się polem elektromagnetyczny ultrakrótkich impulsów laserowych. Budujemy lasery generujące impulsy światła o czasie trwania poniżej 10 femtosekund (10 fs = 10⋅10^−15 s) oraz opracowujemy układy elektroniczne do aktywnej stabilizacji ich parametrów. Te unikalne lasery wykorzystujemy w eksperymentach z zakresu optyki nieliniowej, które umożliwiają modyfikację właściwości światła oraz uzyskanie promieniowania w zakresie spektralnym średniej podczerwieni (długości fal od 2 µm do 20 µm). Więcej szczegółów znaleźć można w artykule: [1] M. Kowalczyk et al., “Ultra-CEP-stable single-cycle pulses at 2.2 µm,” Optica 10, 801-811 (2023) 

Więcej informacji:
Maciej Kowalczyk – profil w serwisie Twitter/X

Opiekunowie: dr inż. Piotr Kasprzycki i prof. dr hab. Maciej Wojtkowski

Jednostka Organizująca Staż: Międzynarodowe Centrum Badań Oka
Miasto: Warszawa

Proponowany temat stażu:
Zapraszamy do udziału w wyjątkowym projekcie badawczym, którego celem jest wprowadzenie przełomowych zmian w diagnostyce chorób oczu. Projekt łączy najnowsze osiągnięcia w dziedzinie biofotoniki i optyki z zaawansowanymi metodami obrazowania dna oka. Główne zadanie badawcze to dalszy rozwój innowacyjnej technologii obrazowania siatkówki, wykorzystującej fluorescencję wzbudzoną dwufotonowo (2PEF), skaningową oftalmoskopię laserową (SLO) oraz technikę skorelowanego w czasie zliczania pojedynczych fotonów (TC-SPC). Nowo opracowana metodologia pozwoli na monitorowanie procesów metabolicznych siatkówki, w szczególności obecności retinoidów. Substancje te odgrywają kluczową rolę w cyklu widzenia i są istotnymi wskaźnikami zdrowia oraz funkcji siatkówki. Analizę uzyskiwanych obrazów wspierają proste, a jednocześnie skuteczne techniki analizy sygnału fluorescencji, takie jak metoda fazorów spektralnych. Jako stażysta będziesz mieć możliwość prowadzenia badań eksperymentalnych, nauczysz się obsługi oraz konstrukcji zaawansowanego układu obrazującego, a także wykonywania pomiarów i analizy danych. Twój udział może przyczynić się do osiągnięcia przełomowych wyników w tej dziedzinie.

Więcej informacji:
Strona internetowa ICTER – Międzynarodowego Centrum Badań Oka

Piotr Kasprzycki – profil w serwisie LinkedIn

Artykuł o dwufotonowym oftlamoskopie na stronie Międzynarodowego Centrum Badań Oka

Opiekunowie: dr hab. Ireneusz Grulkowski i dr Daniel Rumiński

Jednostka Organizująca Staż: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Miasto: Toruń

Proponowany temat stażu: odkształcenie tkanek oka, obrazowanie oka, OCT, biomechanika, tetnienie tkanek, elastografia

 

Więcej informacji:
Strona internetowa grupy badawczej

Profil grupy badawczej w serwisie Facebook

 

Kalendarz

Rozpoczęcie zbierania zgłoszeń

Zakończenie zbierania wniosków

Zakończenie oceny wniosków. Wysyłka decyzji do Osób Wnioskujących.

Zakończenie podpisywania umów stypendialnych.

Rekomendowane rozpoczęcie stażu w Jednostce Organizującej Staż pod opieką Opiekunów Stażu

Warsztaty dla Stypendystów

Aplikacja

Komisja Stypendialna 2025

FAQ – Często Zadawane Pytania

Stypendia, przyznawane w programie Rezonatory, uzyskały zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z tym, kwota netto stypendium równa jest kwocie brutto. W edycji 2025 wynosi ona 9400 zł.

Obecnie nabór Opiekunów został już zamknięty i nie jest możliwe dołączenie do tegorocznej edycji programu.

  1. Aktualne CV.
  2. Dwa wybrane przez osobę wnioskujące raporty z pracowni realizowanej na studiach.
  3. Transkrypt ocen z ostatnich dwóch lat studiów tj uzyskanych od 1 stycznia 2023 roku.
  4. Zaświadczenie o posiadaniu statusu studenta, na uczelni, na której obecnie osoba wnioskującą studiuje.

Co do zasady wniosek powinien zostać wypełniony w języku angielskim. Niemniej dopuszcza się by następujące elementy zostały przesłane w języku polskim:

  • zaświadczenie o posiadaniu statusu studenta
  • raporty/sprawozdania z pracowni
  • transkrypt ocen

Kierunki studiów związane z optyką i fotoniką to w szczególności:

  • fizyka, fizyka techniczna, fizyka stosowana, fizyka matematyczna,
  • optyka, optyka stosowana, fotonika, optometria, optyka informacyjna, inżynieria optyczna, optyka światłowodowa,
  • inżynieria fotoniczna,
    mechatronika, telekomunikacja,
  • nanotechnologia, inżynieria nanostruktur, fizyka materiałów, nanoinżynieria, fizyka materii skondensowanej, fizyka półprzewodników,
  • optoelektronika, elektronika, elektrotechnika,
    inżynieria kwantowa, technologia kwantowa,
  • chemia,
  • biofizyka, inżynieria biomedyczna, optyka biomedyczna

Lista ta nie jest jednak zamknięta. W przypadku wątpliwości co do zakwalifikowania kierunku jako kierunku związanego z optyką i fotoniką wiążących informacji udziela Koordynator dostępny pod adresem mailowym rezonatory@candela.org.pl.

Tak – jest to możliwe. W takim przypadku proszę o dodanie adnotacji o planowanej dacie dosłania dokumentu w polu “Comments to organisers”. 

Warunkiem koniecznym jest dostarczenie kompletu dokumentów do 31 marca 2025. 

W przypadku gdy dostępna w transkrypcie jest liczba godzin przypadająca na każdy z modułów, należy wyliczyć średnią ważona z danego przedmiotu gdzie wagami będzie liczba godzin. 

W przypadku braku informacji o podziale godzin na poszczególne moduły, należy wyliczyć średnia arytmetyczną ocen uzyskanych z każdego z modułów i taką wartość wpisać do arkusza do liczenia średniej. 

Końcową wartość należy zaokrąglić do pierwszego miejsca po przecinku.

Przykład:

Student A uzyskał z przedmiotu “Wstęp do optyki współczesnej optyki” następujące oceny: wykład 5, laboratorium 4,5, ćwiczenia 3,5. Liczba godzin dla każdego z modułów to odpowiednio 60h, 60h, 45h.

Średnia ważona: (5*60+4,5*60+3,5*45)/(60+60+45)=4,13…

Po zaokrągleniu – 4,1 i taką ocenę należy założyć przy obliczaniu średniej ważonej z ostatnich 2 lat studiowania.

W tegorocznej edycji Wnioski można składać do 17 marca 2025 do godz. 23:59 (czasu warszawskiego).

Dodatkowych informacji udzielają Koordynatorzy programu dostępni pod adresem email: rezonatory@candela.org.pl

Skip to content